fallback

Финансовият министър на САЩ осъди решението на ЕК за Apple

Според Джейкъб Лу данъчните претенции в Европа вредеят на самите европейци

22:27 | 31.08.16 г. 13

Американският министър на финансите Джейкъб Лю е на мнение, че данъчните претенции към Apple в Европа в крайна сметка вредят на самите европейци, тъй като подкопават доверието на бизнеса в условията за работа на Стария континент. Той говори днес в института Brookings във Вашингтон.

Това създава несигурност, която в крайна сметка няма да донесе полза на европейската икономика, посочи американският министър, цитиран от ТАСС.

Вчера Европейската комисия обяви, че американският технологичен гигант Apple трябва да изплати на Ирландия до 13 милиарда евро (14,5 милиарда долара), получени като незаконни данъчни облекчения.

По думите на Лю това прилича на опит да бъде взет данък от приходи, който трябва да бъде обложен в САЩ.

Той отбеляза също така, че мерките взети срещу Apple със задна дата го притесняват. Според него тези мерки са съсредоточени главно срещу американски компании.

Европейската комисия разследва облагите за Apple в Ирландия като част от по-широко дългогодишно проучване на данъчните отстъпки, предоставяни от страни членки на ЕС на мултинационални корпорации като Starbucks, Fiat, Amazon и McDonald's.

Данъчното облагане в ЕС е от национална компетентност, но комисията е на мнение, че може да се намесва, тъй като тези данъчни споразумения представляват държавна помощ - област, която тя регулира.

Правилата в ЕС забраняват на националните данъчни власти да предлагат данъчни облекчения само на избрани компании без те да важат и за другите.

Миналата седмица финансовото министерство на САЩ критикува остро подхода на ЕК, твърдейки, че той е "несъвместим" с международните норми и подкопава световната борба срещу избягването на данъци, припомня ДПА.

Apple управлява голяма част от глобалния си бизнес чрез подразделения в Ирландия.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:21 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още